SON DAKİKA

SonpiyasalarFirma ilanları
Son Piyasa Reklam

1,5 milyar ışık yılı uzaktan haber var . | Bilim

Bilim insanları 1.5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden gelen, tekrarlanan radyo dalgaları tespit etti.

1,5 milyar ışık yılı uzaktan haber var . | Bilim
Bu haber 11 Ocak 2019 - 22:25 'de eklendi.

Kanadalı bilim insanları, CHIME (Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi) isimli interferometrik radyo teleskobu ile galaksinin 1,5 milyar ışık yılı ötesinden gelen 13 hızlı radyo dalgası patlaması tespit ettiklerini açıkladı.

Keşif ekibinde yer alan astrofizikçi Ingrid Strairs konuya ilişkin, “Şimdiye kadar bilinen ve kendisini tekrar eden tek bir FRB vardı. İkinci bir tekrar eden FRB’ye rastlamak dışarıda daha fazlasının olabileceğini gösteriyor.

Araştırmaya imkan verecek daha fazla tekrarlama ve daha fazla kaynak ile bu kozmik bulmacaları, nerden geldiklerini ve neyin onlara neden olduğunu anlayabiliriz” dedi.

Nature Dergisi’nde yayımlanan makalede, tekrarlanan sinyallerin zaman içerisinde daha da artacağı tahmin ediliyor. Tespit edilen iki tekrar eden FRB’nin varlığı bilim insanlarına tekrarlanan FRB’lerin, kendini tekrarlamayan tek bir patlamadan neyin ayırdığını, FRB’lerin kaynağını ve gelecekte yaşanabilecek patlamaları takip edebilme olanağı sağlayabilir.

Şimdilik FRB’lere neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Radyo dalgalarının çok uzaktan gelmesi olayın gizemini bir kat daha arttırıyor.

Güçlü radyo dalgaları ilk kez 2007’de Avustralya’daki Parkes radyo teleskobu tarafından tespit edilmişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
UA-87558301-1