SON DAKİKA

SonpiyasalarFirma ilanları
Son Piyasa Reklam

Pelin Batu’dan Müjde Ar’a dostları küçük İskender’i anlatıyor | Kültür-Sanat

Tedavi gördüğü hastanede kansere yenik düşen şair küçük İskender’in cenazesine sevenleri ve çok sayıda ünlü isim katıldı. İşte Müjde Ar’dan Pelin Batu’ya, Orhan Alkaya’dan Bedri Baykam’a şair hakkında övgü ve hüzün dolu cümleler…

Pelin Batu’dan Müjde Ar’a dostları küçük İskender’i anlatıyor | Kültür-Sanat
Bu haber 04 Temmuz 2019 - 21:52 'de eklendi.

RIZA AKPOLAT: “YAZAMADIĞI YÜZLERCE ESERİNDEN MAHRUM KALDIK”

Törende konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Keşke, diyoruz, keşkelerimizin bir tek anlamı var, o da yazamadığı daha yüzlerce şiiri, yüzlerce eserinden hepimiz mahrum kaldık ama bir yandan ‘iyi ki’ diyoruz. İyi ki girmiş hayatımıza. Çünkü eserleriyle şiirleriyle hem ruhumuza hem de kültürel mirasımıza çok önemli katkılarda bulundu” dedi.

ŞÜKRÜ GENÇ: “SEVGİLİ KARDEŞİM YOLLARIN AÇIK OLSUN”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, konuşmasına Küçük İskender’in “Ben Ölürsem” şiirini okuyarak başladı.

Genç, “küçük İskender, o kocaman yürek, şiir teknesinin bine yakın insanla beraber doldurduğu coşkuyla en az iki saat şiirleri, yani yaşamı paylaştı. Biz bu yıl eylül ayında yapılacak edebiyat günlerinde onu yine bekliyorken, bu sefer farklı bir yerden, belki şiir teknesinden değil ama şiir teknesindeki en az bin kişinin beraber seslendirdiği bir küçük İskender misafirperverliğinde olacağız o teknede. Onun için sevgili kardeşim yolların açık olsun” diye konuştu.

BEDRİ BAYKAM: “ŞİİRLERİ HEPİMİZİN BELLEĞİNDE BÜYÜK İZLER BIRAKTI”

Ressam Bedri Baykam ise, “Ressam Bedri Baykam, Küçük İskender’in yeni kuşak Türk edebiyatında çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çekerek, “Güzel bir insanı, samimi ve candan bir dostu kaybetmenin büyük acısını yaşıyoruz. Sözcüklerle beynimizle en tatlı ve çarpıcı şekilde dalga geçer gibi yansıttığı dizeler, hepimizin belleğinde büyük izler bıraktı” ifadelerini kullandı.

GÜL ELİF ÇUBUKTAR: “BENİ HEP DERS ÇALIŞTIRIRDI”

Tören sonrası konuşan küçük İskender’in kız kardeşi Gül Elif Çubuktar gözyaşlarını tutamadı.

Çubuktar, “Söz cambazı olan bir adam için söyleyecek bir şey yok. Beni ders çalıştırırdı hep. ‘Bu kız bir şey anlamıyor’ derdi. ‘Abi sen çok zekisin’ derdim. Cerrahpaşa’yı kazandı, ben de Marmara’yı kazandım. Beraber okuduk. Bugün de saatini getirdim. Saatsiz duramazdı. Hep saate bakardı. O da burada şu an” dedi.

ORHAN ALKAYA: “OLAĞANÜSTÜ VİCDANLI BİR ADAMDI”

Oyuncu Orhan Alkaya ise, “Olağanüstü vicdanlı bir adamdı. Bütün şiir, yazısı, bir riya toplumuna âdeta büyük bir zarafetle ve tekme tokat silkeleme hareketi olarak da okunabilir. Genç modern şiirimizin, 1980 kuşağının bütünleyicisi oldu. Geç katıldı, âdeta dönem tamamlanmak üzere geldi ve bir yıldız gibi çemberde kendine büyük bir yer açtı. Şu anda yarattığı büyük bir sevgi görülüyor. Bu da onun ne kadar iyi bir adam olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

PELİN BATU: “ONSUZ ROCK KONSERİNE GİDECEK OLMAK ÇOK AĞRIMA GİDİYOR”

Yazar Pelin Batu, Küçük İskender’in çok sevdiği ve kendisine ilham veren bir arkadaşı olduğunu belirterek, “Şiirleriyle yaşayacak. Hepimize ilham vermeye devam edecek. O çok sevdiğimiz rock konserlerine gitmeyi severdik. Şimdi onsuz gitmek çok ağrıma gidiyor. Türkiye çok büyük bir şair kaybetti. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

MÜJDE AR: “ÇOCUKLUĞUNUN MASUMİYETİNİ ASLA KAYBETMEDİ”

Sanatçı Müjde Ar ise, “İskender, tırnak içinde ‘insan’ diye tarif ettiğimiz insanın olması gereken haliydi. Gerçek bir insan, korkunç zeki bir beyin, inanamayacak kadar çalışkan, duru, sade, net, lafını esirgemeyen ve bütün bunları da şiirlerine yansıtan, kendi tabiriyle çocuk şairdi. İskender çocukluğunun masumiyetini asla kaybetmedi. Hiçbir şeye boyun eğmedi. Boyun eğmeyerek de hepimize çok büyük bir ders vererek, birbirinden değerli, Türk şiir tarihinde özel yer alan şiirleriyle devrimciliğiyle çekti gitti. Çok üzgünüz. Ben insan İskender ve şair İskender’in hiçbir şekilde yerinin dolmayacağını biliyorum” diye konuştu.

kitap-banner

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
UA-87558301-1