SON DAKİKA

SonpiyasalarFirma ilanları
Son Piyasa Reklam

Almanya 2038’e kadar tamamen temiz enerjiye geçecek |Haber

Enerji dönüşümü için bir süredir çalışmalar yapan Almanya’da sonunda somut adım atıldı. Mecliste onaylanan bir yasaya göre karbondioksit salgılayan termik santraller 2038’e kadar tamamen kapanacak.

Almanya 2038’e kadar tamamen temiz enerjiye geçecek |Haber
Bu haber 04 Temmuz 2020 - 23:51 'de eklendi.

Almanya’da bir süredir konuşulan enerji dönüşümü konusunda beklenen adım sonunda atıldı. Milletvekilleri, kömür santrallerinin tamamen terk edilmesi kararını onayladı.

AP’de yer alan habere göre, 2038 yılına kadar tüm termik santraller kapanacak. Nükleer santraller ise 2022 sonuna kadar terk edilecek.

Almanya, bu yönde adım atan ilk ülke olacak. Yeni yasaya göre, termik santrallerin olduğu bölgelerin ekonomik anlamda etkilenmemesi için 40 milyar euro (yaklaşık 309 milyar TL) harcanacak. Ülkenin hedefi, enerji kaynaklarının tamamen yenilenebilir olması ve fosil yakıtlardan tamamen arınma.

Çevre Bakanı Svenja Schulze, “Almanya’da kömürlü günler artık sayılı. Hem kömürü hem de nükleer enerjiyi geride bırakan ilk sanayileşmiş ülke olacağız” diye konuştu

ÇEVRECİLER SÜREDEN MEMNUN DEĞİL

Ancak buna rağmen dönüşüm planı çevrecileri tatmin etmedi. Greenpeace ve diğer çevre örgütleri, Almanya’nın sera gazı emisyonlarını, Paris İklim Konferansı’nda belirlenen hedefler doğrultusunda yeterince hızlı azaltmayacağını savunuyor.

Greenpeace Almanya Direktörü Martin Kaiser, “Dünyada en çok linyit kömürü yakan ülke olan Almanya, gelecek nesile 18 sene fazladan karbondioksit yükleyecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
UA-87558301-1