SON DAKİKA

SonpiyasalarFirma ilanları
Son Piyasa Reklam

Dünya Sağlık Örgütü: Omicron 77 ülkeye yayıldı | Sağlık Haber

Dünya Sağlık Örgütü, 77 ülkeden Omicron vakaları bildirildiğini ve daha önce hiçbir mutasyonda görülmediği bir oranda yayıldığını duyurdu. | Sağlık Haber

Dünya Sağlık Örgütü: Omicron 77 ülkeye yayıldı | Sağlık Haber
Bu haber 16 Aralık 2021 - 2:44 'de eklendi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesuskoronavirüs salgınının son durumuna ilişkin düzenlediği basın toplantısında, “77 ülke şu anda Omicron vakaları bildirdi ve gerçek şu ki Omicron henüz tespit edilmemiş olsa bile muhtemelen çoğu ülkede bulunuyor. Omicron, daha önce hiçbir mutasyonda görmediğimiz bir oranda yayılıyor” dedi.

“SAĞLIK SİSTEMLERİ BİR KEZ DAHA ZOR DURUMDA KALABİLİR”

Omicron’un hafife alınmasından endişe duyduğunu belirten Ghebreyesus, “Omicron daha az ciddi hastalığa neden olsa bile, çok sayıda vaka, hazırlıksız sağlık sistemlerini bir kez daha zor duruma sokabilir” diye konuştu.

Ülkelerin krizden çıkmasını tek başına aşının sağlamayacağını belirten Ghebreyesus, sosyal mesafenin, maske takmanın ve hijyenin önemine vurgu yaptı.

“98 ÜLKE AŞILAMADA DAHA YÜZDE 40’A ULAŞAMADI

Ülkeler arasında Covid-19 aşılama oranlarında hâlâ büyük bir eşitsizlik olduğunu kaydeden Ghebreyesus, “41 ülke hâlâ nüfuslarının yüzde 10’unu aşılamayı başaramadı, 98 ülke yüzde 40’a ulaşmadı. Aynı ülkedeki nüfus grupları arasında da önemli eşitsizlikler görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Ghebreyesus, “Eğer eşitsizliği sonlandırırsak Covid-19 salgınını sonlandırırız. Eğer eşitsizliğin devam etmesine izin verirsek, salgının devam etmesine izin vermiş oluruz” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
UA-87558301-1