SON DAKİKA

SonpiyasalarFirma ilanları
Son Piyasa Reklam

ABD sınır dışı etti.O Çin’i uzaya taşıdı | Haber

Qian Xuesen: ABD’den sınır dışı edildikten sonra Çin’i uzaya taşıyan ‘halkın bilim insanı’

ABD sınır dışı etti.O Çin’i uzaya taşıdı | Haber
Bu haber 26 Aralık 2021 - 12:17 'de eklendi.

Çinli bir bilim insanı, bir değil, iki süper gücün Ay’a ayak basmasına yardımcı oldu ancak hikayesi bu süper güçlerden sadece birinde hatırlanıyor.

Şanghay’da, 70 binden fazla parçanın sergilendiği bir müze sadece tek bir kişiye, “halkın bilim insanı” Qian Xuesen’e adandı.

Qian, Çin’in füze ve uzay programının babası. Araştırmaları, Çin’in uzaya ilk uydusunu götüren roketlerin ve nükleer silah envanterinin bir parçası olan füzelerin geliştirilmesine yardımcı oldu ve bir ulusal kahraman olarak görülüyor.

Ancak 10 yıldan uzun süre eğitip görüp, çalıştığı bir diğer süper güce yaptığı katkılar hiç hatırlanmıyor.Qian 1911’de, Çin’in son hanedanının yerini cumhuriyet alırken doğdu. Anne ve babası iyi eğitimliydi ve babası Japonya’da çalışmasının ardından, Çin’in ulusal eğitim sistemini kurdu. Qian’ın üstün yetenekli olduğu, küçük yaşlardan belliydi ve Şangay Jiao Tong Üniversitesi’ni birincilikle bitirdikten sonra, ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) nadiren verdiği burslardan birini aldı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
UA-87558301-1