SON DAKİKA

SonpiyasalarFirma ilanları
Son Piyasa Reklam

Ukrayna,Rusya ordusuna karşı koyabilir mi?

Kiev’in askeri gücü Rusya kuvvetlerinin sayıca çok altında ancak uzmanlar Ukrayna’nın ciddi bir direniş gösterebileceğini ve Moskova tarafında ağır kayıplara yol açabileceğini söylüyor.

Ukrayna,Rusya ordusuna karşı koyabilir mi?
Bu haber 24 Şubat 2022 - 17:48 'de eklendi.

Ukrayna ordusu aynı zamanda, Moskova’nın savaşmadan Kırım Yarımadası’na girdiği 2014’teki haline göre çok daha donanımlı, eğitimli ve ülkelerini savunmak için daha istekli.

Reuters haber ajansının hazırladığı araştırmaya göre, asker ve silah sayısı bakımından Ukrayna, Rusya’nın çok gerisinde.

Rusya’nın Ukrayna sınırına konuşlandırdığı asker sayısının 100 binin üzerinde olduğu düşünülüyor. Moskova, bir takım askeri kuvvetlerini de 10 Şubat’ta başlayan ortak tatbikat için Ukrayna’nın kuzeyindeki Belarus’a göndermişti. Daha sonra askerler burada kaldı ve Rusya operasyon başlattığını duyurduğunda Kiev, Belarus’taki Rus askerlerinin de operasyona katıldığını açıkladı.

Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırma Enstitüsü IISS’ye göre, ordusunda yaklaşık 280 bin personeli bulunan Rusya’nın toplamda 900 bin kadar muharip gücü, yani silahlı kuvveti ve 2 bin 840 savaş tankı var. Bu haliyle sayıca Ukrayna’nın üç katından fazla.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yakın zamanda, ülkenin askeri gücünü kuvvetlendirmek için muharip güç sayısını 361 bine çıkartılmasıyla ilgili kanunu onayladı.

Kiev savunma bütçesini 2010’dan 2020’ye kadar üç katına çıkartsa da ancak 4,3 milyar dolara yükseltebildi ki bu Rusya’nın 10’da biri.

Askeri uzmanların uçaksavar ve füzesavar gücünün zayıf olduğunu belirttiği Ukrayna’nın, Rusya’nın saldırılarına karşı kırılgan kaldığını aktarıyor.

ABD, Avrupa’da konuşlanmış birliklerini Ukrayna sınırına gönderme kararı aldığını açıklamıştı ancak Ukrayna’da savaşmak için asker göndermeyi reddetti.

ABD, Javelin tank savar füzeler, petrol botları, çok amaçlı Humvee araçları, keskin nişancı tüfekleri, insansız hava araçları, radar sistemleri, gece görüş ve radyo ekipmanları dahil 2014’ten bu yana Ukrayna’ya 2,5 milyar dolarlık askeri yardım yaptı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
UA-87558301-1