SON DAKİKA

SonpiyasalarFirma ilanları
Son Piyasa Reklam

Çeyrek altın kaç lira? | Ekonomi Haber

Bugün altın fiyatları ne kadar oldu, altın kaç TL oldu?

Çeyrek altın kaç lira? | Ekonomi Haber
Bu haber 03 Mayıs 2022 - 12:11 'de eklendi.

Altın fiyatları

Serbest piyasada gram altın fiyatı 886,30 TL‘dir. Ayrıca çeyrek altın 1.435,81 TL.

Altın Ons kaç TL: 1.853,91 TL

Gram Altın kaç TL: 886,30 TL

Gram Altın kaç Dolar: 61,21 $

Gram Altın kaç Euro: 58,02 €

Çeyrek Altın kaç TL: 1.435,81 TL

Cumhuriyet Altını kaç TL: 6.128,54 TL

Tam Altın kaç TL: 5.734,39 TL

Yarım Altın kaç TL: 2.871,62 TL

ALTIN FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİR?

Merkez Bankası Rezervleri

Merkez bankaları rezervlerinde kağıt para ve altın bulundurur. Merkez bankaları para rezervlerini çeşitlendirdikçe – biriktirdikleri kağıt para birimlerinden ayrı olarak altına dönüşür – altının fiyatı tipik olarak yükselir. Dünya uluslarının çoğu, esas olarak altından oluşan rezervlere sahiptir.

Bloomberg, ABD’nin 1971’de altın standardını terk etmesinden bu yana küresel merkez bankalarının en çok altını satın aldığını ve 2019 rakamlarının 2018’in 50 yıllık rekorundan sadece mütevazı bir şekilde düştüğünü bildirdi.

ABD Dolarının Değeri

Altının fiyatı genellikle ABD dolarının değeriyle ters orantılıdır çünkü metal dolar cinsindendir. Diğer her şey eşit olduğunda, daha güçlü bir ABD doları, altının fiyatını daha düşük ve daha kontrollü tutma eğilimindeyken, daha zayıf bir ABD doları, artan talep yoluyla altın fiyatını yükseltebilir (çünkü dolar zayıf olduğunda daha fazla altın satın alınabilir.)

Sonuç olarak, altın genellikle enflasyona karşı bir korunma aracı olarak görülür. Enflasyon, fiyatların yükseldiği ve aynı şekilde doların değeri düştükçe fiyatların yükseldiği zamandır. As enflasyon yukarı cırcırları, bu nedenle de altın fiyatını yapar.

Dünya Çapında Mücevherat ve Endüstriyel Talep

Dünya Altın Konseyi’ne göre 2019’da mücevher, toplam 4.400 tondan fazla olan altın talebinin yaklaşık yarısını oluşturdu. Hindistan, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri, hacim açısından mücevherat için büyük altın tüketicileridir. Talebin bir diğer %7,5’i, stentler gibi tıbbi cihazların ve GPS üniteleri gibi hassas elektroniklerin üretiminde kullanıldığı altın için teknoloji ve endüstriyel kullanımlara bağlanıyor.

Bu nedenle altın fiyatları temel arz ve talep teorisinden etkilenebilir; mücevher ve elektronik gibi tüketim mallarına olan talep arttıkça altının maliyeti yükselebilir.

Servet Koruması

Ekonomik durgunluk zamanlarında görüldüğü gibi, ekonomik belirsizlik zamanlarında, daha fazla insan, kalıcı değeri nedeniyle altına yatırım yapmaya yöneliyor. Altın, çalkantılı zamanlarda yatırımcılar için genellikle “güvenli liman” olarak kabul edilir. Tahvillerin, hisse senetlerinin ve gayrimenkulün beklenen veya fiili getirileri düştüğünde, altın yatırımına olan ilgi artabilir ve fiyatını yükseltebilir. Altın, para birimi devalüasyonu veya enflasyon gibi ekonomik olaylara karşı korunmak için bir riskten korunma aracı olarak kullanılabilir. Ayrıca altın, siyasi istikrarsızlık dönemlerinde de koruma sağlıyor.

Yatırım Talebi

Altın ayrıca metali tutan ve yatırımcıların alıp satabilecekleri hisse senetleri çıkaran borsa yatırım fonlarından talep görüyor.

Bazı ETF’ler gerçek metalde mülkiyeti temsil ederken, diğerleri gerçek altın yerine madencilik şirketlerinin hisselerine sahiptir.

Altın Üretimi

Dünya çapında altın madenciliğinde önemli oyuncular Çin, Güney Afrika, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Rusya ve Peru’dur. Dünyanın altın üretimi, talebi karşılayan arzın bir başka örneği olan altın fiyatını etkiliyor

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
UA-87558301-1