SON DAKİKA

SonpiyasalarFirma ilanları
Son Piyasa Reklam

James Webb Teleskobu’ndan en net fotoğraf geldi

Avrupa Uzay Ajansı, Webb’in tüm araçlarının netlik denetimini gösteren, hepsinin net ve düzgün odaklanmış olduklarını ortaya koyan bir imaj paylaştı.

James Webb Teleskobu’ndan en net fotoğraf geldi
Bu haber 07 Mayıs 2022 - 14:33 'de eklendi.

 

James Webb Uzay Teleskobu‘nun geçen yıl Aralık ayında fırlatılmasından bu yana mühendisler, teleskobun donanımını yerleştirmek, akabinde yansıtıcılarını ve ekipmanlarını hizalamak için çalışmalarını sürdürüyorlardı.

Artık ise aylarca süren süreç tamamlandı ve teleskobun büsbütün hizalandığı doğrulandı. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, Webb’in tüm araçlarının netlik denetimini gösteren, hepsinin net ve düzgün odaklanmış olduklarını ortaya koyan bir imaj paylaştı.

James webb 2

James Webb Uzay Teleskobu vazifeye hazır!

Tüm hizalamaların yapıldığı ve net imgelerin alınmaya başlandığı teleskop yapılacak son denetimlerin akabinde misyonlarına başlayacak. James Webb Uzay Teleskobu‘nun Orta Kızılötesi Aracı (MIRI), Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam), Yakın Kızılötesi Spektrograf (NIRSpec) ve Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf/İnce Kılavuz Sensörü (NIRISS/FGS)’dan oluşan ekipmanları son testlerden geçecek.

Avrupa Uzay Ajansı, teleskoptaki son çalışmaların akabinde bir açıklama yaptı:

Her bir aygıtın görüş alanındaki odaklanmış yıldızların mühendislik manzaraları, teleskopun büsbütün hizalanmış ve odakta olduğunu gösteriyor. Bu test için Webb, Samanyolu’nun küçük bir uydu gökadası olan Büyük Macellan Bulutu’nun bir kısmına odaklandı ve tüm gözlemevinin sensörlerine yüz binlerce yıldızdan oluşan ağır bir alan sağladı.

Burada gösterilen imajların boyutları ve pozisyonları, Webb’in her bir aygıtının teleskopun odak düzlemindeki nispî nizamını gösterir, her biri gökyüzünün birbirine nazaran yavaşça kaymış bir kısmını işaret ediyor.

Dört farklı aygıtın denetimi her birinin birebir amaçlara yönlendirilmesi ile yapıldı. Sonuçların ise mühendislerin umduğundan bile daha uygun olduğu açıklandı. Yüksek derecede manzara kalitesi sağlandığı belirtilirken, teleskobun manzara boyutu için mümkün olan azamî detay ölçüsünü yakaladığı vurgulandı.

Son denetimler yapılıyor!

Hizalamalar tamamlandıktan sonra takım artık her bir aygıtı sırayla denetim etmeye başlayacak. Bu süreç, aygıtların bilim operasyonlarına hazır olduklarından emin olmak için maske ve filtre üzere kesimleri yapılandırmak ve denetim etmekten oluşuyor.

Teleskobun bir gayeden başkasına hareket ederken sabit bir sıcaklıkta kaldığını denetim etmek üzere gerekli kimi son teleskop kalibrasyon süreçleri de yapılacak. Bütün bunlar yapıldıktan sonra, teleskobun bu yaz bilim operasyonlarına başlaması planlanıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
UA-87558301-1