SON DAKİKA

SonpiyasalarFirma ilanları
Son Piyasa Reklam

SBK’nin patronu ABD’ye götürüldü |Haber

Sezgin Baran Korkmaz, ABD’ye iade edildi

SBK’nin patronu ABD’ye götürüldü |Haber
Bu haber 16 Temmuz 2022 - 9:57 'de eklendi.

ABD’nin Viyana Uluslararası Havaalanı’nda teslim aldığı Sezgin Baran Korkmaz, Utah eyaletine götürüldü. ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan kabul işlemlerinin ardından Korkmaz göz hapsine alındı. Uçağa günlük elbisesi ile binen ve elleri bağlanmayan Korkmaz, “Kendimi savunurum. Türkiye’ye gitseydim de tutuklanacaktım“ dedi

“TÜRKİYE’DE DE TUTUKLANACAKTIM”

Sezgin Baran Korkmaz, yola çıkmadan önce Zoom üzerinden görüştüğü avukatlarına “Hiç endişe etmeyin. Hepiniz elinizden geleni yaptınız. ABD’deki avukatlar da iyi çalışıyor. Ben nereye gidersem gideyim, kendimi savunabilirim. Çünkü bu isnat edilen suçları işlemedim. Türkiye’ye gitseydim de beni tutuklayacaklardı. Orada da kendini savunacaktım“ dedi.

ABD VE TÜRKİYE NE YAPTI?

19 Haziran’da başlayan Avusturya’daki gözaltı süreci ile Wels’teki tutukluluk süreciyle birlikte aylarca süren “iade duruşmaları“ sona erdi. Bu süre içinde ABD ile pazarlıklar yürüten Korkmaz, ağır ceza almama ve siyasi bir şova dönüştürmeme garantileri almıştı.

Türkiye ise, ABD’nin “iade amaçlı“ yakalatmasından sonra Sezgin Baran Korkmaz’ı talep etmiş, Avusturya Adalet Bakanlığı ise geçen ay “ABD öncelikli iade” kararı vermişti. Türkiye’nin ilk iade başvurusu, dosya başka yere gittiği için Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği tarafından yanlış yere gönderilmiş, hatayı ise Viyana Mahkemesi düzeltmiş ve dosyayı Wels’e iletmişti.

Türkiye’nin, Avusturya Adalet Bakanlığı nezdinde “lobi” çalışmaları boşa giderken, lobi faaliyetleri için eski hukukçu ve elçilere paralar ödendiği iddia edilmişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
UA-87558301-1